معرفی رشته مهندسی فن آوری اطلاعات (IT)

   رشته IT یا رشته مهندسی فن آوری اطلاعات زیر مجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می شود . این رشته دانشی را به مخاطب منتقل میکند که طی آن روشهای جمع آوری ، پردازش ، انتقال و نمایش اطلاعات را میسر میسازد . مطالعه ، طراحی ، ساخت راه اندازی ، نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری ، جمع آوری ، سازماندهی ، طبقه بندی و انتقال اطلاعات مهم ترین اهدافی است که مهندسی IT  آن را دنبال میکند .

   گروه مهندسی IT از اولین رشته های تأسیس شده در مؤسسه آموزش عالی علوم و فناوری سپاهان میباشد که از سال 1385 تا کنون در مقطع کارشناسی پیوسته فعالیت داشته است . هم اکنون این گروه با حدوداً 400 دانشجو و بیشترین تعداد اساتید از بزرگترین گروه های آموزش مؤسسه میباشد .

   رشته IT ماهیتی بین رشته ای دارد به این مفهوم که رشته خالص نیست و از تلفیق رشته هایی نظیر :

·        مدیریت

·        مهندسی صنایع

·        مهندسی الکترونیک

·        مهندسی کامپیوتر به ویژه نرم افزار

  تشکیل شده است . قابل ذکر است که رشته IT در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایشهای زیر است :

·        تجارت الکترونیک

·        سیستم های چند رسانه ای

·        مدیریت سیستم های اطلاعاتی

·        امنیت اطلاعات

·        شبکه های کامپیوتری

 

 

معرفی رشته مهندسی فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

   مهندس ICT کارشناسی است که به منظور انجام کار در یکی از زمینه های شغلی ارتباطات و فناوری اطلاعات در قسمت های نصب و راه اندازی ، تعمیر و نگهداری ، بهره برداری و مدیریت سیستم های ارتباطی کشور و فناوری اطلاعات به آن دارای بینش ، دانش و توانایی لازم در حد تجزیه و تحلیل باشد و بتواند طرحها و پروژه های ICT را در ابعاد مختلف اجرا و هدایت نماید .

   رشته ICT یکی از رشته های تازه تأسیس در مؤسسه آموزش عالی سپاهان بوده که از سال 1388 در مقطع کارشناسی ناپیوسته و در دو گرایش کاربردها و مدیریت دانشجو میپذیرد . این دوره با احتساب کارآموزی به مدت دو الی سه سال است و هم اکنون دروس آن در 4 ترم تحصیلی برنامه ریزی میشود .

ICT    بعنوان یکی از رشته های تازه تأسیس در حوزه های مخابرات ، IT و مدیریت فعالیت داشته و هدف صرفاً تربیت کارشناسان زبده در حوزه های کاری کشور میباشد . دروس این رشته را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود :

1.      مجموعه کامپیوتر : امنیت شبکه - ارتباط داده - شبکه NGN - سیستم عامل -  فناوری اطلاعات - طراحی صفحات وب – برنامه نویسی پیشرفته – پایگاه داده و .....

2.      مجموعه مخابرات : تکنولوژی مخابرات – مخابرات دیجیتال –  مخابرات نوری –  مخابرات سیار – مخابرات ماهواره ای و .....

3.      مجموعه صنایع : اقتصاد مهندسی – تجزیه و تحلیل سیستم ها – سیستم های اطلاعات مدیریت MIS

     

 
ایران - اصفهان - موسسه آموزش عالی علوم و فناوری سپاهان    تلفن : ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۱ ، ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۲    نمابر : ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۵    کدپستی : ۸۱۷۹۹-۱۳۸۹۵