مدیریت صنعتی      ( Industrial Management )

  قرن حاضر ، قرن رقابت و بهره وری است و لازمه بقا در این قرن ، درک زمان و شرایط و برنامه ریزی برای استفاده از این دگرگونیها و همراه ساختن خود با این تحولات است و این به معنای آن است که امروزه نمی توان یک واحد صنعتی پیشرفته و بزرگ را که تولید آن از کمیت و کیفیت بالایی برخوردار است ، با تکیه بر مدیریت سنتی که موروثی بوده و از پدر به پسر منتقل می شود اداره کرد . بلکه باید با استفاده از مدیران کارآمد در بخش های مختلف یک واحد صنعتی ، مثل بخش تولید و یا بخش نیروی انسانی ، راه رسیدن به هدف را هموار نمود .

  مدیریت صنعتی دارای سه بعد اصلی ، فنی و تکنیکی ، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی می باشد که بعد فنی و تکنیکی در درس تحقیق در عملیات و کنترل پروژه ، بعد مالی در درس هایی مثل حسابداری صنعتی و بعد رفتاری و اجتماعی در دروس رفتار سازمانی ، مدیریت منابع انسانی و تئوری های مدیریت بیان می گردد و البته بعضی از دروس این گرایش مانند مدیریت تولید و تحقیق در عملیات به هر سه این گرایش ها می پردازد . 

تفاوت مدیریت صنعتی با مهندسی صنایع :

  در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند ، اما رشته مدیریت صنعتی به دو بعد مالی و رفتاری صنایع تأکید بیشتری دارد .

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی :

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی در دوره کارشناسی با توجه به نکات زیر به خوبی آشکار می شود .

1. آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از مؤسسات بازرگانی و تولیدی عموماً ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است .

2. آموزش صحیح مدیریت می تواند در بهبود کلی جامعه به روش های زیر موثر باشد :

        الف – شناخت مشکلات اقتصادی و بازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن

        ب – آگاهی از آخرین پیشرفت های دانش مدیریت و کاربرد آن بر اساس نیاز های جامعه و احتراز از تقلید صرف .

        ج – اعمال حاکمیت ضوابط بر روابط در اداره امور بازگانی و صنعتی .

اهداف شغلی :

  منظور از تربیت مدیر در کارشناسی رشته مدیریت صنعتی تربیت رئیس نیست بلکه تربیت فردی است که بتواند در حوزه کار خود دارای استقلال فکری بوده و عوامل مهمتر و موثرتر در جریان کار خود را مورد تحلیل قرار دهد و در جهت رفع مشکلات قادر به تصمیم گیری قاطع و مطلوب باشد .

تاریخچه رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه

  گروه مدیریت صنعتی مؤسسه علوم و فناوری سپاهان از ابتدای سال تحصیلی 86-85 با پذیرش 43 نفر (19 نفر پسر ، 24 نفر دختر) دانشجو فعالیت خود را آغاز نموده است و اکنون دارای 194 نفر (54 نفر پسر ، 140 نفر دختر) دانشجوی مشغول به تحصیل می باشد .

  گروه مدیریت صنعتی مؤسسه با دو هدف اسلی تربیت نیروی انسانی ماهر برای صنایع و سازمانها و همچنین ورود دانشجویان این رشته به مقطع بالاتر و جذب در تحصیلات تکمیلی اقدام به جذب و بکارگیری اساتید مجرب نموده است که در حال حاضر بیست نفر به عنوان هیات علمی رسمی و مدعو با این گروه همکاری می نمایند .

  گروه مدیریت صنعتی با تشکیل انجمن علمی گروه در هر نیمسال اقدام به برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی متنوعی از جمله EFQM و MS Project و ISO و .... می نمایند که نقش موثری در ارتقای مهارت فنی و علمی دانشجویان مؤسسه خواهد شد .

  همچنین این انجمن با برگزاری بازدیدهای علمی از صنایع استان دانشجویان را با شرایط و محیط کار آینده آنها تا حد امکان آشنا می سازد .

 

 

 

 

 

 

 

 
ایران - اصفهان - موسسه آموزش عالی علوم و فناوری سپاهان    تلفن : ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۱ ، ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۲    نمابر : ۳۱۳۶۵۳۰۲۴۵    کدپستی : ۸۱۷۹۹-۱۳۸۹۵