اصفهان-سپاهان شهر-انتهای بلوار غدیر-بلوار پاسداران جنوبی
۰۳۱-۳۶۵۳۰۲۴۱

رشته معماری

در معماري هميشه معرفت و عمل به هم پيوسته است و سير از معرفت به عمل واجرا معماري را پديد مي‌آورد. ديگر اينكه اثرمعماري همواره در پيوند با محيط مطرح است و بدون ارتباط با محيط و بافت اطرافش شكل نمي‎گيرد وتعريف نمي‌شود. معماري نوعي عمل خلاقانه است كه مقصود آن شكل دادن به فضاي زيست انسان درتماميتش مي‎باشد و گستردة آن از جوابگويي به نيازهاي انساني در پيوند با محيط و طبيعت تا بيان عواطف و اعتقادات او طيف وسيعي را در برمي‎گيرد. به اين ترتيب هدف اين رشته تربيت افرادي است كه براين طيف عمل خلاقانه تسلط يافته و توان انتقام بخشي به مقتضاي زيست انساني را داشته باشند تا بدين ترتيب ابعاد كمي وشرايط كيفي زيست و رشد درجامعه فراهم گردد.

                                                                                     نقش و توانایي

فارغ‌التحصيلان اين رشته با توجه به آنچه گذشت و بر اساس توانايي‌هايي كه در روند آموزش كسب نموده‌اند مي‌توانند در زمينه‌هاي زير ابقاء نقش نمايند.

1-‌ طراحي (تك بنا يا مجموعه‌هاي زيستي كوچك)، از طرحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزاء و عناصر تشكيل دهنده بنا، این زمینه از کار معمار در حقیقت وظیفه محوری او را تشکیل می‌دهند.  

                              2- راهبري و سرپرستي دفاتر مشاور معماري و شهرسازي

 3- نظارت عمومي و عالي بر صحت انجام كار در عمليات اجرايي ساختماني مديريت و 

هماهنگی‌های اجرایی پروژه‌های معماری و شهرسازی (تا حد بناهای عمومی متوسط ) توانایی مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه‌های معماری گسترده.

4-‌ تدریس در دوره های کاردانی و همینطور دبیرستان های فنی و حرفه ای و کار-دانش آموزش و پرورش

5-‌ دانشجویان این دوره می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد مهندسی معماری ادامه تحصیل دهند.

ضرورت و اهمیت

نیاز روز افزون کشور در عرصه ی ساخت و ساز و کیفیت بخشیدن و صحت عمل در این زمینه در گرو تربیت کارشناسانی است که بتوانند نیازهای یاد شده را در جهات فوق برآورده سازند.

بدیهی است سوق دادن آموزش به سمت جوابگویی هر چه بیشتر به نیازهای واقعی جامعه و آشنایی دانشجویان با فرهنگ خودی و صحیح معماری می تواند به هدف فوق کمک موثر نماید.

رشته کاردانی پیوسته نقشه‌کشی معماری- معماری

رشته کاردانی پیوسته نقشه‌کشی معماری با هدف تربیت افرادی که بتوانند فاصله تخصصی بین مهندس معمار و سطوح پایین تخصصی را در کارهای اجرایی معماری پر کرده و در زمینه طراحی به عنوان دستیار مهندس معمار فعالیت کنند، شکل گرفته است. کاردان معماری می تواند مهندسین معمار را در زمینه های ارائه، ترسیم و رساندن یک طرح اولیه مهندس طراح به فاز 1و 2 (ترسیم نقشه‌های معماری و اجرایی) یاری کرده و در تمامی زمینه های کمی و کیفی بین مهندس معمار و افراد کم تخصص یا بی تخصص ارتباط مناسبی برقرار کند. 

توانایی‌های کاردان نقشه‌کشی معماری

پس از پایان دوره تحصیلی کاردانی پیوسته علمی کاربردی نقشه‌کشی معماری،فارغ‌التحصیلان این رشته دارای توانمندی‌های زیر می‌باشند:


1-‌ توانایی کار در دفاتر فنی و معماری (مهندسین مشاور) و کمک در جهت ارائه کار طراح

2-‌ توانایی اداره کارگاه های کوچک ساختمانی

3-‌ توانایی نظارت بر کارهای اجرایی ساختمانی و معماری و کمک در جهت صحت و دقت انجام کارها

مشاغل فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته علمی کاربردی نقشه‌کشی معماری

فارغ التحصیلان این رشته دانشگاه فنی و حرفه‌ای پس از اتمام تحصیل می‌توانند در مشاغل زیر مشغول به کار شوند:

1-‌ کار در دفاتر مهندسین مشاور به عنوان دستیار مهندس معمار

2-‌ کار در دفاتر فنی و مهندسی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی با کارهای طراحی و اجرای ساختمان مرتبط هستند.

3-‌ نظارت در اجرای کارهای ساختمانی و معماری
4-‌ کار در دفاتر فنی و طراحی به عنوان اپراتور کامپیوتر

رشته شهرسازی

متخصص شهرسازي فردي است كه مي‌تواند در زمنيه طراحي شهري يا برنامه‌ريزي شهري فعاليت كرده و عامل توسعه شهري شود. دانش شهرسازي‌ به‌ بررسي‌ كليه‌ تحولات‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فيزيكي‌ يك‌ شهر مي‌پردازد و تلاش‌ مي‌كند كه‌ روابط‌ موجود در يك‌ شهر را در قالب‌ يك‌ نظام‌ هماهنگ‌، مديريت‌ و سازماندهي‌ كند و متخصص‌ شهرسازي‌ نيز كسي‌ است‌ كه‌ با مطالعه‌ و بررسي‌ روابط‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فرهنگي‌ حاكم‌ در شهر، برنامه‌اي‌ بسامان‌ و مطبوع‌ براي‌ يك‌ شهر ارائه‌ مي‌دهد. برنامه‌اي‌ كه‌ تصويرگر سيماي‌ شهر در آينده‌ است‌.

در اين‌ رشته‌ حداقل‌ 6 محور اصلي‌ وجود دارد كه‌ در برنامه‌ريزي‌ و طراحي‌ شهر سرنوشت‌ ساز است‌. اين‌ 6 محور عبارتند از:

1-‌ برنامه‌ريزي‌ شبكه‌هاي‌ زيرساختي‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن‌

2-‌ برنامه‌ريزي‌ شهري‌ كه‌ عمدتاً بر روي‌ كاربري‌ اراضي‌ متمركز است‌؛ يعني بررسي‌ مي‌كند كه‌ ما چگونه‌ فضا و پهنه‌ شهر را به‌ فعاليت‌هاي‌ مختلف‌ اعم‌ از صنعتي‌، تجاري‌ و مسكوني‌ اختصاص‌ دهيم‌.

3-‌ طراحي‌ شهري‌ كه‌ به‌ طراحي‌ سه‌بعدي‌ شهر پرداخته‌ و محور توجه‌ آن‌ مناسبات‌ انسان‌ با محيط‌ فيزيكي‌ خود است‌. در واقع‌ در طراحي‌ شهري‌ انسان‌ با تمام‌ خصوصيات‌ جسمي‌، روحي‌ و معنويش‌ مطرح‌ است‌ و هدف‌ آن‌ نيز ارتقاي‌ كيفيت‌ شهر مي‌باشد.

توانايي‌هاي‌ لازم 

دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد با طراحي‌ و مفاهيم‌ هنري‌ مثل‌ روانشناسي‌ رنگ‌ها آشنا باشد و در عين‌ حال‌ به‌ مفاهيم‌ تكنيكي‌ و اصول‌ فني‌ كار مثل‌ نقشه‌برداري‌، رسم‌ فني‌، پرسپكتيو، هندسه‌ فضايي‌، مدلسازي‌، رياضي‌ و مسائل‌ انساني‌ و اجتماعي‌ مثل‌ مباني‌ جامعه‌شناسي‌ علاقه‌مندباشد. و بداند كه‌ در طي‌ تحصيل‌ بايد كارهاي‌ تحقيقاتي‌ و عملي‌ بسياري‌ انجام‌ دهد. در ضمن‌ رشته‌ شهرسازي‌ نياز به‌ مطالعه‌ زياد، كارهاي‌ فيزيكي‌ گسترده‌ و برداشت‌هاي‌ ميداني‌ بسياري‌ دارد به‌ همين‌ دليل‌ دانشجو بايد وقت‌ زيادي‌ را به‌ آن‌ اختصاص‌ دهد. همچنين‌ بايد قدرت‌ تحليل‌ بالايي‌ داشته‌ و در طراحي‌ زبردست‌ باشد.

رشته کارشناسی معماری داخلی

رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های روزانه (زندگی – کار ) می‌پردازد. معماری داخلی " آفرینش فضا " است. این رشته از سویی همانند معماری یا ساختمان و اجزای آن سروکار دارد و از سویی دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می‌ورزد. عملگرایی و کار آمد بودن در عین زیبایی مهم‌ترین هدف معماری داخلی است.

1-‌ طراحی بنا،از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا

2-‌ رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری(مهندس مشاور)

3-‌ نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)

4-‌ مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)

5-‌ تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان

6-‌ همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی‌‌دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی

7-‌ طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه‌سازی

8-‌ مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی

9-‌ طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی

10-‌ انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه

دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت، لازم است که در درس ریاضی بخصوص در هندسه قوی باشد؛ چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی، هندسه مناظر و ریاضیات و آمار را مطالعه کرد.دانشجوی معماری داخلی باید اطلاعات عمومی خوبی در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد داشته باشد.چون معماری داخلی برای رونق و شکوفایی خویش از تمامی این علوم استفاده می‌کند. همچنین دانشجوی رشته معماری باید بتواند به زبان معماری مطلبش را روی کاغذ بیاورد. یعنی از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید.

 

مدیریت و معاونت گروه معماری و شهرسازی

مدیر گروه مهندسی معماری

نام ونام خانوادگی: سولماز منصوری

مرتبه علمی: مربی

Email: mansoori.solmaz@yahoo.cm

شماره تماس:36530241    داخلی: 133

معاون گروه مهندسی معماری

نام ونام خانوادگی: عبدالرضا محمدی

مرتبه علمی: مربی

 اEmail: Reza_mc_63@yahoo.com

شماره تماس:36530241    داخلی: 141