Alternate Text

نام و نام خانوادگی : مینا رفیعی
سمت : مدیر گروه کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری
Email : --
شماره تماس : 36530241
داخلی : 152

معرفی رشته کارشناسی معماری
معماري نوعي عمل خلاقانه است كه مقصود آن شكل دادن به فضاي زيست انسان در تماميتش مي‎باشد و گستردة آن از جوابگويي به نيازهاي انساني در پيوند با محيط و طبيعت تا بيان عواطف و اعتقادات او طيف وسيعي را در برمي‎گيرد. به اين ترتيب هدف اين رشته تربيت افرادي است كه براين طيف عمل خلاقانه تسلط يافته و توان انتقام بخشي به مقتضاي زيست انساني را داشته باشند تا بدين ترتيب ابعاد كمي وشرايط كيفي زيست و رشد درجامعه فراهم گردد.

نقش و توانایي
فارغ‌التحصيلان اين رشته با توجه به آنچه گذشت و بر اساس توانايي‌هايي كه در روند آموزش كسب نموده‌اند مي‌توانند در زمينه‌هاي زير ابقاء نقش نمايند. طراحي (تك بنا يا مجموعه‌هاي زيستي كوچك)، از طرحهاي اوليه تا مراحل اجرايي كار و طراحي اجزاء و عناصر تشكيل دهنده بنا، این زمینه از کار معمار در حقیقت وظیفه محوری او را تشکیل می‌دهند.

راهبري و سرپرستي دفاتر مشاور معماري و شهرسازي
نظارت عمومي و عالي بر صحت انجام كار در عمليات اجرايي ساختماني مديريت وهماهنگی‌های اجرایی پروژه‌های معماری و شهرسازی (تا حد بناهای عمومی متوسط ) توانایی مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه‌های معماری گسترده. تدریس در دوره های کاردانی و همینطور دبیرستان های فنی و حرفه ای و کار-دانش آموزش و پرورش دانشجویان این دوره می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد مهندسی معماری ادامه تحصیل دهند.

ضرورت و اهمیت
نیاز روز افزون کشور در عرصه ی ساخت و ساز و کیفیت بخشیدن و صحت عمل در این زمینه در گرو تربیت کارشناسانی است که بتوانند نیازهای یاد شده را در جهات فوق برآورده سازند .بدیهی است سوق دادن آموزش به سمت جوابگویی هر چه بیشتر به نیازهای واقعی جامعه و آشنایی دانشجویان با فرهنگ خودی و صحیح معماری می تواند به هدف فوق کمک موثر نماید.

رشته ی کارشناسی پیوسته معماری دانشکده معماری و شهرسازی سپاهان شامل 142 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد. همچنین رشته ی کارشناسی ناپیوسته شامل 70 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد.

معرفی رشته کاردانی معماری
رشته کاردانی پیوسته معماری با هدف تربیت افرادی که بتوانند فاصله تخصصی بین مهندس معمار و سطوح پایین تخصصی را در کارهای اجرایی معماری پر کرده و در زمینه طراحی به عنوان دستیار مهندس معمار فعالیت کنند، شکل گرفته است. کاردان معماری می تواند مهندسین معمار را در زمینه های ارائه، ترسیم و رساندن یک طرح اولیه مهندس طراح به فاز 1و 2 (ترسیم نقشه‌های معماری و اجرایی) یاری کرده و در تمامی زمینه های کمی و کیفی بین مهندس معمار و افراد کم تخصص یا بی تخصص ارتباط مناسبی برقرار کند.
توانایی‌های کاردان نقشه‌کشی معماری
پس از پایان دوره تحصیلی کاردانی پیوسته علمی کاربردی نقشه‌کشی معماری،فارغ‌التحصیلان این رشته دارای توانمندی‌های زیر می‌باشند:
توانایی کار در دفاتر فنی و معماری (مهندسین مشاور) و کمک در جهت ارائه کار طراح
توانایی اداره کارگاه های کوچک ساختمانی
توانایی نظارت بر کارهای اجرایی ساختمانی و معماری و کمک در جهت صحت و دقت انجام کارها
مشاغل فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته علمی کاربردی نقشه‌کشی معماری
‌کار در دفاتر مهندسین مشاور به عنوان دستیار مهندس معمار
کار در دفاتر فنی و مهندسی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی با کارهای طراحی و اجرای ساختمان مرتبط هستند.
نظارت در اجرای کارهای ساختمانی و معماری

رشته ی کاردانی معماری دانشکده معماری و شهرسازی سپاهان شامل 72 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد.

رشته کارشناسی ناپیوسته گرافیک
یکی از هنرهایی که در شرایط امروزی جامعه از قدرت فراوانی برخوردار است هنر گرافیک می باشد. در گرافیک پیامی به تصویر کشیده می شود که مد نظر سفارش دهنده است. گرافیک را می توان ترجمه ی تصویری اندیشه های سفارش دهنده دانست. اوست که بر اساس اهداف خود طراح گرافیک را ملزم به اجرای هنری پیام مورد نظر می نماید.
هدف از راه اندازی دوره ی کارشناسی گرافیک، تربیت نیروی متخصص فنی برای رفع نیازهای جامعه امروز است. نیروهای که بتوانند با آموختن نکات تخصصی، به صورت عمیق تر در حوزه های مد نظر خود به تحقیق و جستجو بپردازند.
ضرورت و اهمیت
زبان تصویر، گویاترین و عمومی ترین زبان دنیاست. این زبان از نخسیتن روزهای زندگی بشر نیز کاربرد داشته است. هنرمندان همیشه طلایه داران فرهنگ جامعه خود بوده اند اما برای ماندگار و موثر کردن هر پیام، هنرمند باید از شگردها و ضوابطی پیروی کند تا بتواند تأثیر کلام خود را بیشتر کند. هنر گرافیک در واقع هنر ساده سازی و عمومی کردن مفاهیمی است که در ذهن گروه خاصی از جامعه (سفارش دهندگان) جای دارد. طراح گرافیک باید تمام ابزار کار خود اعم از مادی و معنوی را بشناسد تا بداند برای بیان هر پیامی از چه ابزاری استفاده کند.
توانایی کار در دفاتر فنی و معماری (مهندسین مشاور) و کمک در جهت ارائه کار طراح

مشاغل قابل احراز گرایش گرافیک- گرافیک
طراحی واجرای آثار گرافیکی
کارشناس امور فرهنگی
کارشناس امور تبلیغات
مشاور تبلیغات
توانمندی های گرایش گرافیک:
توانایی ارائه طرح و ایده در موضوعات مختلف آثار گرافیکی
توانایی ساخت ماکت و بسته بندی
توانایی انتخاب آثار گرافیکی
توانایی شناخت مواد در حیطه بسته بندی
توانایی شناخت گرافیک بسته بندی
توانایی انتخاب آثار هنری
توانایی استفاده از نرم افزارهای گرافیکی
توانایی مدیریت فنی امور تبلیغات

رشته ی کارشناسی ناپیوسته گرافیک دانشکده معماری و شهرسازی سپاهان شامل 70 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد.

معرفی رشته کارشناسی شهرسازی
متخصص شهرسازي فردي است كه مي‌تواند در زمينه طراحي شهري يا برنامه‌ريزي شهري فعاليت كرده و عامل توسعه شهري شود. دانش شهرسازي‌ به‌ بررسي‌ كليه‌ تحولات‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فيزيكي‌ يك‌ شهر مي‌پردازد و تلاش‌ مي‌كند كه‌ روابط‌ موجود در يك‌ شهر را در قالب‌ يك‌ نظام‌ هماهنگ‌، مديريت‌ و سازماندهي‌ كند و متخصص‌ شهرسازي‌ نيز كسي‌ است‌ كه‌ با مطالعه‌ و بررسي‌ روابط‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فرهنگي‌ حاكم‌ در شهر، برنامه‌اي‌ بسامان‌ و مطبوع‌ براي‌ يك‌ شهر ارائه‌ مي‌دهد. برنامه‌اي‌ كه‌ تصويرگر سيماي‌ شهر در آينده‌ است‌.

محورهای اصلی رشته شهرسازی عبارتند از:
برنامه‌ريزي‌ شبكه‌هاي‌ زيرساختي‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن‌
برنامه‌ريزي‌ شهري‌ كه‌ عمدتاً بر روي‌ كاربري‌ اراضي‌ متمركز است‌؛ يعني بررسي‌ مي‌كند كه‌ ما چگونه‌ فضا و پهنه‌ شهر را به‌ فعاليت‌هاي‌ مختلف‌ اعم‌ از صنعتي‌، تجاري‌ و مسكوني‌ اختصاص‌ دهيم‌.
طراحي‌ شهري‌ كه‌ به‌ طراحي‌ سه‌بعدي‌ شهر پرداخته‌ و محور توجه‌ آن‌ مناسبات‌ انسان‌ با محيط‌ فيزيكي‌ خود است‌. در واقع‌ در طراحي‌ شهري‌ انسان‌ با تمام‌ خصوصيات‌ جسمي‌، روحي‌ و معنويش‌ مطرح‌ است‌ و هدف‌ آن‌ نيز ارتقاي‌ كيفيت‌ شهر مي‌باشد.

توانايي‌هاي‌ لازم
دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد با طراحي‌ و مفاهيم‌ هنري‌ مثل‌ روانشناسي‌ رنگ‌ها آشنا باشد و در عين‌ حال‌ به‌ مفاهيم‌ تكنيكي‌ و اصول‌ فني‌ كار مثل‌ نقشه‌برداري‌، رسم‌ فني‌، پرسپكتيو، هندسه‌ فضايي‌، مدلسازي‌، رياضي‌ و مسائل‌ انساني‌ و اجتماعي‌ مثل‌ مباني‌ جامعه‌شناسي‌ علاقه‌مند باشد. در طي‌ تحصيل‌ بايد كارهاي‌ تحقيقاتي‌ و عملي‌ بسياري‌ انجام‌ دهد. در ضمن‌ رشته‌ شهرسازي‌ نياز به‌ مطالعه‌ زياد، كارهاي‌ فيزيكي‌ گسترده‌ و برداشت‌هاي‌ ميداني‌ بسياري‌ دارد به‌ همين‌ دليل‌ دانشجو بايد وقت‌ زيادي‌ را به‌ آن‌ اختصاص‌ دهد. همچنين‌ بايد قدرت‌ تحليل‌ بالايي‌ داشته‌ و در طراحي‌ زبردست‌ باشد.

رشته ی کارشناسی شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی سپاهان شامل 141 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد.

معرفی رشته کارشناسی شهرسازی
رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های روزانه (زندگی – کار ) می‌پردازد. معماری داخلی" آفرینش فضا "است. این رشته از سویی همانند معماری یا ساختمان و اجزای آن سروکار دارد و از سویی دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می‌ورزد. عملگرایی و کار آمد بودن در عین زیبایی مهم‌ترین هدف معماری داخلی است.

طراحی بنا، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا
رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری(مهندس مشاور)
نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان
همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی‌‌دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی
مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی
طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت، لازم است که در هندسه قوی باشد؛ چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی، هندسه مناظر را مطالعه کرد. دانشجوی معماری داخلی باید اطلاعات عمومی خوبی در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد داشته باشد.چون معماری داخلی برای رونق و شکوفایی خویش از تمامی این علوم استفاده می‌کند. از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید.
رشته ی کارشناسی معماری داخلی دانشکده معماری و شهرسازی سپاهان شامل 136 واحد درسی بدون دروس جبرانی می باشد.


چارت درسی مقطع کارشناسی معماری و طراحی داخلی

چارت کارشناسی پیوسته

چارت کارشناسی ناپیوسته

طراحی داخلی
چارت درسی مقطع کارشناسی شهرسازی و گرافیک

چارت کارشناسی شهرسازی

چارت کارشناسی ناپیوسته گرافیک
چارت کارشناسی ارشد معماری

ارشد معماری
چارت درسی مقطع کاردانی معماری

کاردانی معماری
چارت درسی مقطع کارشناسی ارشد معماری ورودی مهر 99 به بعد

جدید ارشد معماری
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مؤسسه آموزش عالی سپاهان محفوظ می‌باشد.

Programming & SEO By Omid Doosti And Ali Yousefi


ای نماد سپاهان